Aalto 90 -paviljonki Lyypekinlaiturille Helsinki Design Weekin ajaksi

24.8.2026 / 15:04

Helsinki Design Week kunnioittaa Aalto-maljakon 90-vuotista taivalta tuomalla Aalto-maljakon siluetista rakentuvan Aalto 90 -paviljongin Lyypekinlaiturille 28.8.–6.9.2026. Paviljongissa nähdään valokuvaaja Arno Rafael Minkkisen ensimmäinen näyttely Helsingissä vuosikymmeniin.

Lars Beller Fjetlandin ja TABLEAU CPH:n suunnittelema paviljonki muuttaa tutun lasiesineen mittakaavaa: kädessä pidettävä maljakko kasvaa seitsemän metrin korkuiseksi tilaksi, jonka sisään voi astua. Hydron vähähiilisestä alumiinista rakennettu paviljonki nähtiin ensimmäisen kerran Kööpenhaminan 3daysofdesign-tapahtumassa kesäkuussa 2026.

Helsingissä paviljonki sijoittuu Lyypekinlaiturille Vanhan kauppahallin viereen, yhdelle kaupungin näkyvimmistä merenrantapaikoista. Helsinkiin saapuessaan paviljonki palaa samalla kaupunkiin, jossa Alvar Aalto eli ja työskenteli.

Arno Rafael Minkkinen palaa Helsinkiin

Helsinki Design Weekin ajaksi paviljonki muuttuu valokuvaaja Arno Rafael Minkkisen näyttelytilaksi. Iittalan tilaama näyttely on osa The Spirit of Aalto -sarjaa, jossa nykytaiteilijat tulkitsevat Aalto-maljakon henkeä oman työnsä kautta.

Näyttely on Minkkisen ensimmäinen Helsingissä sitten 1990-luvun. Kyseessä on siis yhden Suomen tunnetuimman valokuvaajan paluu kotikaupunkiinsa – tällä kertaa yhden tunnetuimman suomalaisen designesineen sisällä.

Minkkinen on kuvannut yli viiden vuosikymmenen ajan ihmiskehon ja luonnon välistä suhdetta. Hän työskentelee ilman avustajia ja digitaalista kuvankäsittelyä. Hänen kuvissaan keho sulautuu maisemaan, katoaa siihen, rikkoo sitä tai jatkaa sen muotoja.

The Spirit of Aalto -sarjaa varten Minkkinen kääntää katseensa Aalto-maljakkoon. Hän ei kuvaa maljakkoa vain esineenä, vaan tutkii sen ajatusta: jatkuvaa, katkeamatonta linjaa, jossa ei ole kulmia eikä pysähdyksiä.

Näyttely yhdistää valikoituja teoksia Minkkisen arkistosta uusiin, tätä projektia varten syntyneisiin valokuviin. Teokset esitetään diptyykkeinä, joissa mennyt ja nykyhetki, keho ja esine sekä luonto ja muoto asettuvat vuoropuheluun.

”Minulle tässä yhteistyössä on kyse elävän vuoropuhelun luomisesta menneen ja nykyhetken välille. Aalto-maljakko on ajaton, mutta sen merkitys jatkaa muuttumistaan uusien tulkintojen kautta”, sanoo Iittalan luova johtaja Janni Vepsäläinen.

Design-ikoni meren äärellä

Lyypekinlaiturilla paviljonki asettuu keskelle merellistä Helsinkiä, Vanhan kauppahallin ja sataman maisemaa. Paikka tuo Aalto-maljakon tutulle muodolle uuden mittakaavan: sen kaaret muuttuvat seiniksi, ja kävijät voivat astua sisään muotoon, jonka he ovat tottuneet näkemään esineenä.

”Helsinki Design Week toivottaa lämpimästi tervetulleeksi Aalto 90 -paviljongin, joka luo ainutlaatuisen kohtaamisen muotoilun, arkkitehtuurin ja taiteen välille. Se resonoi kauniisti tämän vuoden teeman kanssa, jossa jotain uutta syntyy, kun erilaiset näkökulmat, alat ja ihmiset kohtaavat”, kertoo Helsinki Design Weekin toimitusjohtaja Kari Korkman.

”On todella hienoa saada Aalto 90 -paviljonki Lyypekinlaiturille, aivan Vanhan kauppahallin viereen ja yhdelle Helsingin näkyvimmistä merenrantapaikoista. Helsingin Kaupunkitiloille tämä kiteyttää juuri sen, mistä työssämme on kyse: merkittävien paikkojen tuomisesta aktiiviseen käyttöön sekä kohtaamisten luomisesta kulttuuriperinnön, uusien ideoiden, asukkaiden ja kävijöiden välille”, sanoo Helsingin Kaupunkitilat Oy:n luova johtaja Petra Majander.

Aalto 90 -paviljonki 28.8.–6.9.2026 Lyypekinlaituri, Helsinki
Aukioloajat: tiistai–sunnuntai klo 12–18, maanantaisin suljettu

Vapaa pääsy